недеља, 6. септембар 2015.

Mali mrav, mali mrav, UOPŠTE nije nest'o



Dragi prijatelji, danas imamo čast da ugostimo našeg gosta-blogera, koji je legenda srpskog stripa i najbolji poznavalac tog medija kod nas. Još kada se tome doda da je u pitanju i predavač u LINGO školi crtanja, naš ponos i zadovoljstvo su utoliko veći! Dakle, to je svetski, a naš Bojan Đukić i za vas, dragi prijatelji, on je pripremio recenziju filma Ant Man. Uživajte u Bojanovim verbalnim vratolomijama, po kojima je nadaleko poznat i... samo da vam kažemo da vas iznenađenje očekuje u potpisu!

Hit it, maestro!

Mali mrav, mali mrav,
UOPŠTE nije nest'o
     NE SEĆAM SE da sam skoro pogledao film koji me je više oraspoložio Marvelovog ,,Čovek-Mrava" (Ant Man)... dobro, možda su to i ČUVARI GALAKSIJE (Guardians of The Galaxy), posle kojih bi se osmehivao oko glave da nisam imao uši, ali stoji činjenica da sam subjektivan kada su u pitanju bioskopski uradci na osnovu stripova.
            Nije oduvek bilo tako - ma koliko bio uporan glede svog ,,sinematičnog subjektivizma", ne mogu da negiram ranije uglavnom krajnje ismevačke ili u najbolju ruku neugledne filmske rezultate čija je nesposobnost da se sa poštovanjem odredi prema izvornom mediju koji se prenosi na veliki ekran skoro pa bila - imperativ. Zašto je tako bilo, jasno je zbog statusa medija stripa kao nečeg decenijama krajnje prezrenog, ne-vrednog ozbiljnog razmatranja ili navođenja kao izvora inspiracije, ili doslovnog kopiranja kada ,,veliki pop-art umetnici" beskrupulozno kradu prizor-polja (,,kadrove" iz stripova, bez navođenja naslova, autora, izdavača i sl.) i basnoslovno skupo prodaju uglavnom nevešte slikarske rezultate svojih lopovluka blaziranoj i neinformisanoj publici koja bi na autentične kreatore stripova najverovatnije s visine gledala kao na odrasle jadnike koji, eto, i dalje mokre u krevet.
            Jeste, bila su vremena kada se negda godinama čekalo na uglavnom ispodprosečne filmske adaptacije stripova, sve dok se nije dogodio dvodecenijski zaokret čijem isteku bivamo svedocima pošto je univerzalni Tatko Na Holivudski Spektakli, Stiven Spilberg (Steven Spielberg) nedavno izjavio kako će ,,stripovski filmovi" ubrzo podeliti sudbinu sa danas skoro pa zaboravljenim vesternima.
            Sve je moguće, pa i to da se obistini Spilbergova procena, verovatno zasnovana na žestokom ličnom nezadovoljstvu što već duže vreme nije u stanju da skunatori išta valjano i narodnim masama milo, dok filmske adaptacije stripova žanju enormne uspehe, popularnost, naše pare nasušne i prosto nadiru sa novim nastavcima - baš kao i papirnata braća i sestre iz štampe.
            NO, DA SE vratimo našem Mravojlu i njegovim zglavkarskim mini-asistentima. Još početkom 60-tih osmišljen kao maltene ,,drugoligaški igrač sa klupe za rezerve" od strane Stena Lija, brata mu Lerija Libera i ultra-precenjenog ,,kralja crtača stripova" Džeka Kerbija (Stan Lee, Larry Lieber, Jack Kirby), batrgao se u nimalo atraktivnim solo-avanturama u kojima je glavni štos bila njegova moć smanjivanja na mikro-veličinu ali sa sposobnošću zadržavanja snage osobe normalnog rasta u punoj snazi. Njegov kasniji stripovski prelazak u ,,Osvetnike" (Avengers) i prelazak na ,,podžinovljavanje" i divovski rast samo su pridoneli obogaćivanju njegove pojavnosti i karaktera, krunisanog šokantnom epizodom u kojoj se razotkriva kako je Mravojlo - u ,,civilnoj pojavnosti" naučnik Henri Pim (Henry Pym) sve samo ne valjan suprug i superjunački partner Osi (Wasp) - naprotiv, razobličen je kao siledžija koji tuče svoju ženu.


Patuljak i mini-insekti protiv gorostasa sa pištoljem - jasno, gangster NEMA šanse

            U filmu Pejtona Rida (Peyton Reed) toga nema. Štaviše, nema ni Henrija Pima kao Mravojla, već izvanredno dizajniran kostim nosi Skot Leng (Scott Lang) u tumačenju fenomenalnog Pola Rada (Paul Rudd), inače KO-SCENARISTE filma uz Edgara Rajta (Edgar Wright) koji je isprva trebalo da bude i reditelj ovog superj-junačkog filma sa srcem), Džoa Korniša i Adama MekKeja (Joe Cornish, Adam McKay).
            Sitan kriminalac, te neuspešan suprug i roditelj Skot Leng blagosloven je da ga otuđena kčerkica obožava - a nekadašnji superheroj, ostareli Henri Pim (Majkl Daglas - Michael Douglas) odabira kao naslednika e da bi sprečio zloupotrebu svoje naučne ustanove i pronalazaka kojima sada upravlja Daren Kros/Stršljen (Yellowjacket) u tumačenju Korija Strola (Corey Stroll). Da bi se sveže otpušten iz zatvora budući mravlji drugar što pre osposobio za super-junačenje tu je Pimova lepa i kao led 'ladna kćerka Houp koju igra Ivendželin Lili (Evangeline Lilly) i kojoj je Skot na početku antipatičan. 

Tu su i Skotovi drugari i pomagači među kojima briljira ultra-simpatični Luis u tumačenju Majkla Penje (Michael Pena) i mnogo, PREMNOGO mrava za koje su se pobrinuli pripadnici filmskog tima za specijalne kompjuterske efekte.

Jeste mali - ali drugar je drugar


            Istina je... ti efekti su obilno prisutni ali ne guše ni dizajn ni sliku ni radnju...
            ... niti karaktere za koje iskreno marimo, navijamo za njih, pa čak i za negativce uspevamo da nađemo razumevanje ako ne i opravdanje. Čini mi se da su upravo karakteri, odn. likovi ono što karakteriše film ,,Ant-Man" i sve što se događa proizilazi iz njih, njihovih osobina, motiva i namera. Sve drugo - kostimi, moći i manipulacija njima, akcije i opšti 3D spektakl podređeni su - likovima. Naravno, ne treba sumnjati da sve ide kako treba, pa tako ,,na kraju pobeđuju naši", ne strada puno mrava, loše završe isključivo oni koji su to zaslužili, a cela priča nam se razotkriva kao integralna celina - ali deo opšte slike i isprepletanih storija koje čine Marvelov Univerzum. Da, dobro ste shvatili - Mravojlo se ne događa ,,tamo negde, nekada ili sada, a možda i prekosutra" već je striktno baziran u svetu u kome već postoje Ajron-Men (Iron-Man, Čovek Pegla), Tor, Spajder-Men, Kapetan Amerika, Hulk i sve ostale delije (i delijice, kao Crna Udovica i, kako se čini, juniorka Osa!), pa i Soko (Falcon iz ,,Kapetana Amerike i Zimskog Vojnika") u pojavnosti Entonija Mek Kija (Anthony Mackie) sa kojim naš Mravojlo ima sukob nastao na nesporazumu i Sokolovoj revnosti da se suprotstavi, po njegovoj pogrešnoj proceni, pretnji. Razrešenje sukoba je bazirano na Skotovoj dovitljivosti i kreativnoj upotrebi opreme u pojasu kostima za smanjivanje kostimo-nosioca. Prelepa i nadasve duhovita, te uzbudljiva sekvenca.



            Ovaj ,,pravi bioskopski film" je već napustio naše dvorane ustupivši ekrane nekim drugim spektaklima, intimnim pričama, komedijama, hororima i ostalim žanrovima. Samo možete da žalite - ukoliko ga niste videli - što vam je izmakao fenomenalan 3D superherojski luna-park za letnju razonodu i dalju ekspediciju kroz neprevaziđeni raznovrsni uzbudljivi univerzum Marvela - najbolje kompanije ikada za pravljenje stripova i filmova baziranim na njima.


Tvorac Henri Pim i minijaturno mu delo-naslednik

            Pomenuti luna-park (nimalo slučajno odabran termin) mnoge bi asocirao na Diznilend, što uopšte nije bez osnova, jer Marvel je već nekoliko godina ogranak kompanije Walt Disney, no uprkos tome i dalje se nije dogodio susret Hulka i Paje Patka.
·         

          Mravislav Zglavkarević
   
                  Thanx, B.!